نمایندگی 777 مدیران خودرو
5/5

صفر تا صد تشخیص کیلومتر واقعی خودرو ؟

در ذهن خیلی از افرادی که قصد خرید خودرو دست‌دوم یا حتی نو رادارند همیشه این سؤال نقش بسته که اگر فروشنده کیلومتر خودرو را دست‌کاری کند کسی متوجه می‌شود یا نه؟

برای اینکه بتوانید خودتان تا حدودی تشخیص دهید که قضیه دست‌کاری خودروی دست‌دوم از چه قرار است و آیا کیلومتر خودرو دستکاری‌شده است یا نه  روش‌های  ساده وجود دارد که تک‌تک آنها را در مجله خودرو ایرانیان خودرو برایتان تشریح می‌کنیم:

تشخیص کارکرد واقعی خودرو برای بسیاری از خریداران ماشین دست دوم اهمیت دارد و برای تشخیص کیلومتر واقعی ماشین راه‌های زیادی وجود دارد.

 در بعضی از خودروها، کیلومتر واقعی ماشین در کامپیوتر مرکزی یا ECU ثبت می‌شود. می‌توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، کارکرد واقعی خودرو را بررسی کنید و بدانید در کیلومتر واقعی چه عددی ثبت‌شده است.

https://iraniankhodro.com/
https://iraniankhodro.com/

به‌عنوان‌مثال در خانواده پژو برای سال‌های بعد از ۹۱ می‌توانید استفاده از دیاگ کیلومتر واقعی ماشین را تشخیص دهید. ظواهر کلی خودرو از وضعیت کارکرد واقعی کیلومتر خودرو خبر می‌دهد.

 می‌توانید با بررسی اینکه پدال گاز و غربیلک چقدر سائیدگی دارند و یا اینکه رادیاتور خودرو و رودری در چه وضعیتی هستند، آن را بررسی کنید که این موضوع تا حد زیادی به تجربه شما در خریدوفروش خودرو بستگی دارد.

یکی از روش‌هایی که می‌توانید تا حد زیادی میزان کارکرد خودرو را تشخیص دهید، نگاه ظاهری به خودرو است. شما می‌توانید با نگاه کردن به میزان سائیدگی فرمان و یا پدال گاز و یا با نگاه به وضعیت رادیاتور و رو دری‌ها، می تا حد زیادی شمارا برای تشخیص میزان کارکرد خودرو در هنگام خرید کمک کند.

حال باید به اینکه نکته اشاره کرد که این موارد توسط یک دلال ماهر قابل‌رفع هستند، اما می‌توانید با استفاده از کارشناس مجرب دو مورد که توسط دلالان تعویض نمی‌شود را چک کنید.

مورد اول رادیاتور خودرو برای خودروهای کارکرد بالا است. فاصله موجود در رادیاتور درگذر زمان‌بر اثر برخورد حشرات، گردوغبار و هوا افزایش می‌یابد و هرچقدر این فاصله بیشتر شود نشان از کارکرد بالای خودرو دارد.

 اگر در هنگام خرید متوجه فاصله‌های غیرمنطقی در میان پره‌های رادیاتور شدید پس بدانید که این رادیاتور دستکاری شده است. در هنگام خرید باید به این موضوع دقت کنید که رادیاتور خودرو در هر ۱۵۰ هزار کیلومتر تعویض می‌شود و در صورت تعویض زودتر رادیاتور این مورد جای سؤال دارد و باید به این موضوع توجه داشته باشید.

https://iraniankhodro.com/
https://iraniankhodro.com/

مورد دوم دیسک ترمز برای خودروهای کارکرد پایین است. دیسک ترمز اگر حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد دارای لبه‌های تیزی می‌شود و اگر در هنگام خرید خودرو با کارکرد کیلومتر پایین مانند ۲۰ یا ۳۰ و یا ۴۰ هزار کیلومتر، دیسک ترمز دارای لبه‌های تیزی بود پس کارکرد این خودرو دستکاری‌شده است.

همان‌طور که اشاره شد در برخی از خودروهای امروزی میزان کارکرد خودرو علاوه بر یونیت پنل پشت فرمان در ECU های دیگر هم ثبت می‌گردد. 

از همین رو ممکن است با دیاگ زدن بتوانید اطلاعات ثبت‌شده را بازیابی کنید و با پنل پشت فرمان مقایسه کنید. البته به یاد داشته باشید که همان‌طور که خودروسازی پیشرفت کرده‌اند، دلالان هم بیکار نبوده و همگام با آنها پیشرفت کرده‌اند. از همین رو امکان این نیز وجود دارد که در خودروهای گران‌قیمت دلال محترم تمامی اطلاعات‌های موجود در ECU را به‌روزرسانی کرده باشند.

لاستیک‌های خودرو یکی از قطعاتی هستند که با میزان کارکرد خودرو رابطه مستقیمی دارد. برای تشخیص میزان کارکرد واقعی خود با یک سکه به سراغ لاستیک‌ها بروید و سکه را به‌صورت عمودی در لاستیک فرو نمایید، اگر حدود ۱.۵ میلی‌متر و یا کمتر به داخل عاج رفت بدانید که خودرو حداقل ۹۰ هزارتایی کارکرده است و اگر کارکرد خودرو کمتر از این میزان بود بدانید با پدیده زشت کم کردن کیلومتر خودرو روبرو بوده‌اید. لازم به یادآوری نیست که فروشندگان متقلب به‌راحتی و با تعویض لاستیک می‌توانند این رد به‌جای مانده را به‌راحتی از بین ببرند.

Image result for کیلومتر ماشین دستکاری

همانطور که در تمامی مراحل فوق یادآور شدیم راه های بسیار مدرن و پیشرفته برای از بین بردن میزان کیلومتر واقعی خودرو بوجود آمده است که هر چقدر هم بعنوان یک مالک خودرو متبحر باشید امکان دارد در تشخیص خود اشتباه کنید.

 از همین رو پیشنهاد می گردد در هنگام خرید خودرو به سایت ایرانیان خودرو مراجعه کرده  و خودروی دست دوم خود را با خیال راحت خریداری کنید.

آخرین مقالات:

آریزو ۶، شیک پوش چری

آریزو ۶، شیک پوش چری آریزو ۶ سدان زیبای مدیران خودرو است که بر اساس زبان طراحی نوین چری قلم خوده است. این خودرو در سال ۲۰۱۸ در

ادامه مطلب »
ویدیو معرفی خودرو: