روشن شدن چراغ ترمز ABS به چه معناست؟
5/5

روشن شدن چراغ ترمز ABS به چه معناست؟

رفع مشکل روشن شدن چراغ ABS

در ادامه تعدادی از راه حل هایی که شما می توانید در هنگام روشن شدن چراغ ABS انجام دهید ذکر شده است. این راهکارها صرفا یک روش موقت بوده و اگر دوباره این چراغ هشدار نمایش داده شد، بهتر است که خودرو را به دست یک متخصص بسپارید تا مشکل آن را ریشه یابی کرده و تعمیرات لازم را انجام دهد.

 1. اگر تاکنون خودروی شما مشکل روشن شدن چراغ ABS را نداشته است، پس از این که متوجه روشن شدن آن شدید، بهتر است خودرو را متوقف کرده و سپس آن را خاموش کنید. پس از چند ثانیه دوباره خودرو را روشن نمایید تا سیستم ECU دوباره تمام سنسورها را چک و بررسی نماید.
 2. فیوز مربوط به سیستم ABS خودرو را از محل خود درآورده و مطمئن شوید که دچار سوختگی و آسیب دیدگی نشده است. اگر فیوز سیستم ABS سوخته است، قبل از تعویض آن و استفاده مجدد از خودرو، مطمئن شوید که دلیل خاصی باعث سوختن آن نشده است و مشکل را ریشه یابی کنید.
 3. سطح روغن ترمز را چک کنید. برای این منظور درب محفظه موتور را باز کرده و مخزن روغن ترمز خودرو را چک نماییدو اگر سطح روغن ترمز از میزان استاندارد پایین تر است، کمبود آن را با ریختن دوباره روغن ترمز جبران نمایید.
 4. در اسرع وقت به یک تعمیرگاه مراجعه کرده و خودروی خود را دیاگ بزنید. با این کار می توانید سنسور چرخی که اعلام هشدار نموده است را بیابید.
 5. در صورتی که دسترسی به دیاگ ندارید، چرخ ها را باز کرده و یکی یکی محل اتصالات سنسورها و خود سنسورها را چک نمایید. اگر سنسورها کثیف شده اند با دقت و به آرامی آن ها را تمیز نمایید.
 6. اگر سایز چرخ های خودرو را به تازگی تغییر داده اید، بهتر است از طریق اتصال ODB، سایز جدید چرخ ها را به کامپیوتر و سیستم ABS تعریف کنید.
روشن شدن چراغ ترمز ABS به چه معناست؟
روشن شدن چراغ ترمز ABS به چه معناست؟

ترمزهای ABS برای اینکه بتواند در هر لحظه عملکرد دقیق چرخ‌ها را سنجش نماید و مانع قفل شدن چرخ‌ها شود، از چند سنسور استفاده می‌کنند.

این سنسورها با توجه به نوع خودرو ممکن است بر روی هر چرخ یا در دیفرانسیل خودرو نصب شده باشند. در صورتی که سیستم ترمز وسیله نقلیه با مشکل مواجه شود، این سنسورها پیامی را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کنند و کامپیوتر نیز این اخطار را به صورت روشن شدن چراغ ABS به راننده نشان می‌دهد.

نقص در سیستم ترمز ضد قفل می‌تواند در هنگام ترمزگیری، باعث کاهش تسلط راننده روی خودرو شود و حتی در سرعت‌های بالا خسارات غیر قابل جبرانی را برای خودرو یا سرنشینان آن به همراه داشته باشد.

 

روشن شدن چراغ ترمز ABS از دلایل زیادی برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رله ABS خراب شده باشد
 • سوکت‌های متصل به سنسورها جابجا شده‌ باشند
 • فیوز ABS سوخته باشد
 • پمپ ABS به درستی کار نکند
 • سطح روغن ترمز کاهش یافته باشد
 • سنسورهای چرخ به درستی کار نکنند
روشن شدن چراغ ترمز ABS به چه معناست؟
روشن شدن چراغ ترمز ABS به چه معناست؟

اگر چراغ آلارم ABS روشن شود

اگر چراغ هشدار سیستم ABS ترمز خودروی شما روشن شود و هیچ هشدار دیگری نداشته باشید در این صورت سیستم ABS ترمز شما کار نخواهد کرد ولی ترمز عمل می‌کند. خودرو برای رانندگی در وضعیت عادی در شهر احتمالاً امنیت لازم را دارد می‌تواند با آن در شهر و با سرعت پایین رانندگی کند ولی وقتی که مجبور می‌شود در وضعیت بدی ترمز بگیرد باید به یاد داشته باشد که ترمز ABS ندارد و یک سیستم ترمز معمولی در دست شماست ممکن است کمی آب موجب سر خوردن خودرو شود بدین سبب باید با احتیاط زیادی رانندگی کنید.

ولی اگر چراغ هشدار دیگری همراه با آن روشن شود آنگاه ممکن است ترمز خودروی شما ایرادی پایه‌ای داشته باشد. مشکل می‌تواند جدی‌تر از آن باشد که فکرش را می‌کنید ممکن است سیستم هیدرولیک ترمز مشکل دار شده باشد یا شاید سطح روغن ترمز کم شده باشد و یا فشار روغن کاهش پیدا کرده باشد. در این حالت به احتمال زیاد خودروی شما حتی برای رانندگی تا فروشگاهی که در نزدیکی منزل شما قرار دارد هم ایمن نیست. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که خودرو را به کمک یدک کش یا جرثقیل به تعمیرگاه ببرید.

Image result for ‫روشن شدن چراغ ترمز ABS‬‎

چون اگر واقعاً ایرادی در سیستم ترمز شما وجود داشته باشد ممکن است درست زمانی که به ترمز نیاز دارید کار نکند و جان خود و دیگران را به خطر بیندازید. به یاد داشته باشید که وقتی خودرو روشن می‌شود فشار روغن در لوله‌های ارتباطی به وسیله بوستر افزایش می‌یابد که این فشار بالا خود موجب ایجاد یا بیشتر شدن نشتی می‌شود یعنی وقتی که خودرو را روشن می‌کنید احتمال دارد که ترمز را چک کنید و ببینید کار می‌کند پیشرانه خودرو روشن شده است و فشار روغن زیاد شده و نشتی که قبلاً وجود نداشته یا کم بوده است در اثر فشار زیاد جاری می‌شود و همانگونه که روغن به بیرون نشت پیدا می‌کند سطح روغن ترمز کاهش می‌یابد تا جاییکه این کمبود روغن ترمز منجر به کاهش فشار و صفر شدن فشار می‌شود و عملاً خودروی شما ترمزی ندارد که آنرا متوقف نماید.

و متاسفانه این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که شما در حال رانندگی هستید و شاید فاجعه‌ای رخ خواهد داد به همین علت باید از سوار شدن به خودرویی که دچار چنین شرایطی است خود داری نمایید و آنرا به تعمیرگاه منتقل نمایید.

نکته: یکی از آلارم هایی که بیشتر همه با آن رو به رو می‌شوند هشدار خورده شدن یا تمام شدن لنت ترمز است که این آلارم مانند شکل بالاست ولی زمانی رخ می‌دهد که شما پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهید. که در این خصوص هم باید حساس باشید لذا اگر لنت ترمز شما به قسمت فلزی برسد دیسک ترمز گرانقیمت شما خراب می‌شود و هزینه هنگفتی روی دست شما خواهد گذاشت.

Related image

آیا رانندگی با خودرویی که چراغ ترمز ABS آن روشن شده خطرناک است؟

معمولاً رانندگی با خودرویی که چراغ ترمز ABS آن روشن شده ایرادی ندارد. مگر این که چراغ‌های هشدار دیگر مربوط به سیستم ترمز هم روشن شده باشند، خودروی شما به هنگام روشن شدن چراغ ABS قابلیت‌های ترمزگیری خود را از دست نخواهد داد. البته هنگامی که چراغ ترمز ABS روشن می‌شود، باید به یاد داشته باشید که در صورت رانندگی در جاده خیس یا لغزنده خودروی شما توانایی ABS خود را نخواهد داشت.

اگر چراغ ABS خودروی شما روشن شده و احساس می‌کنید قدرت ترمزگیری خودرو کاهش یافته است، از ادامه رانندگی پرهیز کنید. در این صورت، می‌توانید با امداد خودرو به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مراجعه کرده و مشکل مربوط به خودرو را حل کنید.

آخرین مقالات:

آریزو ۶، شیک پوش چری

آریزو ۶، شیک پوش چری آریزو ۶ سدان زیبای مدیران خودرو است که بر اساس زبان طراحی نوین چری قلم خوده است. این خودرو در سال ۲۰۱۸ در

ادامه مطلب »
ویدیو معرفی خودرو: