تیگو 5 جدید یا هایما اس 7
5/5

کدومو بخرم؟ تیگو ۵ جدید یا هایما اس ۷

این روزها همه درباره خودرو های شاسی‌بلند و کراس اوور صحبت می‌کنند اما بازار خودروی کشور با کل دنیا متفاوت بوده و خودروهای وارداتی را باید به چند برابر قیمت جهانی خریداری کرد. در این مقاله به معرفی دو خودروی تیگو ۵ اسپرت اکسلنت جدید با هایما اس ۷ توربو می پردازیم و این دو خودرو را در بازه قیمتی ۵۰۰ میلیون تومانی به جالش می کشیم.

بخش ظاهری تیگو ۵ با هایما اس ۷

همانطور که چینی ها در طراحی ظاهری پیشرفتی دو چندان را تجربه کرده اند در نمای داخلی هم شاهد طراحی های بروز هستیم. چری تیگو ۵ و هایما اس ۷ هر دو با برخورداری از صفحه نمایش لمس و طراحی مدرن خود توانسته اند در حد و اندازه های یک محصول بروز عمل نمایند.

از مهمترین شاخصه یک کراس اور داشتن ارتفاع مناسب به منظور فاصله از سطح زمین می باشد. با نگاهی به جدول ذیل مشخص می شود که تیگو ۵ علاوه بر ارتفاع از در تمامی ابعاد خودرو بهتر عمل کرده است.در نتیجه چری تیگو ۵ توانسته با ابعاد ذیل ضمن برخوداری از ارتفاع مناسب فضای کافی را جهت سرنشنیان فراهم آورده است.اما فاصله دو محور بیشتر هایما اس۷ این اطمینان را خواهد داد که فضای پای سرنشنیان عقب این خودرو بهتر از چری تیگو ۵ خواهد بود.

Image result for haima s7"

S7 یک شاسی بلند با ظاهر مناسب است . طراحی بدنه اش خوب است و از این نظر در بین رقبا کمبود ندارد . به طور کلی طراحی اش جز در چند نقطه هماهنگ است و میتوان گفت که به دل میشیند .

در دراخل کابین هم این سبک طراحی رعایت شده است اما نکته آزار دهنده  کیفیت پایین متریال است که در کنار کیفیت پایین ساخت و مونتاژ کاملا تو ذوق میزند . در بخش تجهیزات رفاهی و ایمنی هم میتوان آن را با تیگو ۵ برابر دانست و امتیاز مشابه هم برای آنها در نظر گرفت .در پایان این بخش باید گفت چری تیگو ۵ می توان یک سر و کردن بالاتر از رقیب چینی خود قرار بگیرد .

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

هایما اس ۷

۴۴۹۸

۱۸۳۰

۱۷۳۰

۲۶۱۹

چری تیگو ۵

۴۵۰۶

۱۸۴۱

۱۷۴۰

۲۶۱۰

 

تیگو ۵ یک کراس اوور است که طراحی نسبتا زیادی دارد و اکثریت فروش را نیز مدیون چهره اش است . تیم طراحی تیگو۵ سعی کرده است تا استایلی اروپایی را به آن ببخشد.

 

حجم ها و خطوط به کار رفته در بدنه بیش تر از حس سادگی القا کننده هیجان هستند . طراخی کابین اما بر خلاف طراحی ظاهری بیشتر استایل شرقی به خود گرفته است

مشخصات فنی تیگو ۵ با هایما اس ۷ :

در سینه تیگو ۵ یک پیشرانه ۴ سیلندر خطی است که ۱۹۷۱ سی سی حجم دارد . این پیشرانه در دور موتور ۵۷۵۰ دور در دقیقه به قدرت ۱۳۹ اسب بخار دست پیدا میکند و گشتاورش نیز در دور موتور ۴۳۰۰ دور در دقیقه به ۱۸۲ نیوتن متر میرسد .

این پیشرانه برای خودرویی با این وزن و ابعاد ضعیف احساس میشود و در شتابگیری تنبل است . تیگو ۵ در بخش انتقال قدرت مجهز به یک گیربکس CVT است که به هیچ وجه با موتور هماهنگ نیست و هر کدام برای خودشان ساز میزنند و به فرامین راننده هم هیچ توجهی

با وزن بیشتر از ۱.۵ تن و پیشرانه‌ای نه چندان پرقدرت نباید انتظار شتاب بالایی از تیگو ۵ را داشته باشید. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت این خودرو حدود ۱۴ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن نیز به ۱۷۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

رقیب این قیمت خودرو یعنی هایما S7 پرشتاب‌تر بوده و در ۱۱.۵ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و سقف سرعت آن نیز ۱۷۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

جدول ذیل ذیل نشان می دهد که هایما اس ۷ علی رغم حجم کمتر دارای وضعیت بهتری بوده و می تواند به عنوان برنده این قسمت نام برده شود.

نوع خودرو

حجم موتور

نوع موتور

قدرت خروجی
اسب بخار

گشتاور

نیوتن متر

شتاب ۰ تا ۱۰۰

ثانیه

مصرف سوخت

لتیر

نوع جعبه دنده

چری تیگو ۵

۲.۰

تنفس طبیعی

۱۳۶

۱۸۲

۱۳

۱۰.۵

CVT

هایما اس ۷
توربو

۱.۸

توربوشارژر

۱۷۰

۲۳۰

۱۰

۹.۵

۶ سرعته اتوماتیک

هایما اس ۷

۱.۸

تنفس طبیعی

۱۴۸

۱۸۰

۱۰.۵

۹

۵ دستی

سواری کدوم لذت بخش تراست؟ تیگو ۵ یا هایما s7

در بحث سواری سیستم تعلیق تیگو در مجله اخبار خودرو  نسبتا قابل قبول است و سواری به نسبت مناسبی ارائه میدهد اما در بعضی مواقع در جذب ضربه و ناهمواری ها گیج عمل میکند .هم چنین باید گفت که این قابل قبول بودن تیگو ۵ داخل شهری است و بهتر است که به هیچ عنوان فکر آفرود رفتن با آن به سرتان نزند .  در بحث فرمان و ترمزهم نمره قابل قبول را کسب میکند این قد بلند چینی که ظاهر گول زننده ای دارد .

مقایسه مشخصات فنی
هایما S7 توربو چری تیگو ۵
موتور  ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری توربو ۴ سیلندر ۲ لیتری
قدرت  ۱۷۰  ۱۳۹
گشتاور  ۲۳۰ ۱۸۲
گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک ۷ سرعته اتوماتیک CVT
طول  ۴۵۳۰  ۴۵۰۶
عرض  ۱۸۳۰  ۱۸۴۱
ارتفاع  ۱۷۳۰  ۱۷۴۰
فاصله بین دو محور  ۲۶۱۹  ۲۶۱۰
وزن  ۱۵۴۵  ۱۵۳۷
مصرف سوخت ۹.۶ ۸.۴
حجم صندوق بار  ۴۰۰  ۳۷۰
شتاب صفر تا صد حدود ۱۱.۵ ثانیه حدود ۱۴ ثانیه
حداکثر سرعت  ۱۷۰ ۱۷۵

Image result for tiggo 5"

آخرین مقالات:
ویدیو معرفی خودرو: